NA ŻYWO 2 STRAMY 20.00 MACIEJ MACIAK CW24 TV NAJNOWSZE INFORMACJE O AFERZE SKOK WOŁOMIN - 21.00 RELACJA PIOTRA RYBAKA ZE SPRAWY SĄDOWEJ Z GODZINY 9.00 26.08.2019 - WYROK26 sierpnia 2019
2 dni pozostało.

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

PiS wprowadzi nowy podatek , skutek ? ceny za usługi internetowe mocno w górę.

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

2019 r.03.07

  

foto: piviso.com (Flickr.com / CC0)

Rząd chce wprowadzić nowy podatek, który miałby objąć „cyfrowych gigantów”. Kancelaria Premiera tłumaczy, że chodzi o „sprawiedliwe opodatkowanie zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki”. W efekcie do budżetu kraju miałby wpływać w ciągu roku dodatkowy miliard złotych. Wszystko brzmi pięknie na papierze czy slajdzie prezentacji. Jestem jednak ciekawy jak będzie to wyglądało w praktyce? Czy „cyfrowi giganci” przypadkiem nie przerzucą nowej daniny na swoich użytkowników?

Warto odnotować, że Komisja Europejska już w marcu 2018 roku zaproponowała opodatkowanie firm czerpiących dochody z internetu(chodziło o największych graczy na rynku). Podatki miałyby iść do budżetów krajów, gdzie ulokowani są użytkownicy usług oferowanych przez firmy. Miało się tak dziać nawet, jeśli taka firma nie posiadała w danym państwie żadnego biura.

Przeciwko pomysłowi Komisji Europejskiej były trzy państwa UE: Irlandia, Dania i Szwecja. W efekcie nic w tej sprawie nie udało się osiągnąć (w kwestiach podatkowych w UE musi być jednomyślność).

Teraz z pomysłem opodatkowania „cyfrowych gigantów” wychodzi rząd Mateusza Morawieckiego. Nie robi jednak tego z powodu nieudolności struktur unijnych. Powód jest bardziej prozaiczny – chodzi o pieniądze, które pozwolą sfinansować m.in. 500 plus na pierwsze dziecko oraz trzynastą emeryturę, czyli elementy tzw. „Piątki PiS” (czy, jak kto woli – „Piątki Kaczyńskiego”).

W opublikowanym na profilu twitterowym slajdzie Kancelarii Premiera czytamy, że rządowi zależy na „sprawiedliwym opodatkowaniu zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki”. Póki co nie ma żadnych konkretnych propozycji, jak taka danina miałaby wyglądać i kto dokładnie miałby ją płacić. Można domniemywać, że chodziłoby o właścicieli takich marek jak GoogleYoutubeFacebookNetflix czy Spotify

Jest jedno ryzyko związane z wdrożeniem w życie „podatku cyfrowego” – otóż„cyfrowi giganci” (jak określa ich rząd) mogą przerzucić koszty takiej daniny na użytkowników korzystających z ich usług (np. poprzez wzrost wysokości abonamentów lub wprowadzenie opłat za możliwość korzystania z usługi). W takich okolicznościach za sfinansowanie „Piątki PiS” odpowiedzialni byliby zwykli internauci korzystający z popularnych serwisów społecznościowych i steamingowych.

Czas pokaże co z tego będzie. Nie wykluczam, że na slajdzie stworzonym przez Kancelarię Premiera się skończy.

Źródło: Kancelaria Premiera (Twitter.com)

One thought on “PiS wprowadzi nowy podatek , skutek ? ceny za usługi internetowe mocno w górę.

  1. ludzie zrobia zrzutke na pieniadze dla siebie, przeciez to politycy niczego nie wytwarzaja i za nic nie placa, oni jedynie mieszaja cudzymi pieniedzmi napychajac przy okazji swoje puste kieszenie. ludzie w polsce mysla ze to rzad im daje 500 plus, to juz malpa na drzewie ma wiecej rozumu bo jak jej sie zabierze banana i da spowrotem to ona wie ze jej zabrano a nie dano. ale polakowi zabrac i dac spowrotem o polowe mniej to on mysli ze dostal.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: