NA ŻYWO 20.00 TELEKONFERENCJA ROSJA -POLSKA-NIEMCY MACIEJ PORĘBA JACK CALEIB I ALEKSANDER JABŁONOWSKI "CO SIĘ DZIEJE W ROSJI?" RELACJA BEZ CENZURY23 sierpnia 2019
20.00 START LIVE STREAM

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

Rosja czeka na polskie ręce do pracy – płaci 12$ /h inwestor BMW i kanadyjska MAGNA

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Godzina pracy w Moskwie lub Petersburgu to 12 $ netto dla pracownika eksportowego .

W Kaliningradzie czekają tysiące miejsc pracy

Pilnie potrzebni są – i to od zaraz – pracownicy budowlani, inżynierowie, kierowcy ciężarówek, koparek i inni specjaliści. Nieco później pracodawcy będą szukać specjalistów IT, lekarzy, średniego i młodszego personelu medycznego, pedagogów, itp. Łącznie potrzeba będzie kilkadziesiąt tysięcy rąk do pracy. A tych brakuje.
Nie w Suwałkach, niestety, ale w obwodzie kaliningradzkim. Niedawno informowaliśmy o planach inwestycyjnych w tym regionie Federacji Rosyjskiej. Teraz nieco więcej wiadomości, bo być może szanse podjęcia tam pracy dostaną też mieszkańcy naszego regionu.

Rosyjskie Detroit

Osiemnastego października br., strzałami z rakietnicy w szczerym polu, na opuszczonych ziemiach dawnego państwowego gospodarstwa rolnego, między trasą Lublańską a wsią im. Aleksandra Kosmodemiańskiego, dano sygnał wielkim spychaczom do rozpoczęcia budowy klastra samochodowego w obwodzie kaliningradzkim. Strzelali przedstawiciele koncernów „AVTOTOR” i BMW. W przedsięwzięcie jest zaangażowanych więcej zagranicznych koncernów, a klaster tworzą rosyjski „Autotor” i kanadyjska Magna. Ta sama, która chciała inwestować w Warszawie, ale zrezygnowała.
Na powierzchni prawie tysiąca hektarów, wchodzących w skład specjalnej strefy ekonomicznej, powstanie pięć fabryk samochodów oraz 16 zakładów produkujących podzespoły i części zamienne do aut. Będzie tu praca dla 20 tysięcy ludzi plus dla kilku tysięcy w otoczeniu fabryk.

Miasto Ogród

Równolegle z budową obiektów produkcyjnych powstanie dzielnica mieszkaniowa na 50 tysięcy osób – w tym dla 20 tysięcy pracowników nowych zakładów oraz kilku tysięcy z innych firm, które powstaną w i wokół klastra. Równolegle będzie budowana infrastruktura towarzysząca, w tym kilka szkół średnich i przedszkoli, placów zabaw, placówek kultury, ośrodków edukacyjnych i naukowo-technicznych, restauracji i innych obiektów. Osada ma już swoja nazwę: „Miasto Ogród”, bo będzie tam, podobnie jak i w samym Kaliningradzie, wiele zieleni.
Mieszkania są budowane także poza tym programem. Od początku 2013 roku w obwodzie kaliningradzkim wybudowano 5153 mieszkań. Łącznie 2013 w obwodzie kaliningradzkim ma zostać oddanych do użytku do 620.000 metrów kwadratowych mieszkań. W Polsce spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w br. w jedenastu województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim aż o 15,4%, gdzie ponadto zanotowano spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, aż o 38,3%. W 2012 roku na Warmii i Mazurach zbudowano 5,5 tys. mieszkań o pow. 527 tys. m2.

 Chińsko-amerykańskie inwestycje

Chiński producent elektroniki TCL i Kaliningradzka firma „Telebalt” podpisały w październiku 2013 roku umowę na budowę fabryki telewizorów w obwodzie. Światowy lider w dziedzinie technologii sieciowych – firma Cisco (San Jose, Kalifornia, USA), stała się zaś 31 października 2013 roku partnerem Kaliningradu w tworzeniu klastra innowacyjnego – Ingrad-Baltica,

Projekt Ingrad-Baltica zakłada utworzenie klastra innowacyjnego, w którym w 2014 roku rozpocznie funkcjonowanie 120 firm, tworzących 2500 miejsc pracy. W oparciu o klaster IT w Kaliningradzie będą wdrażane technologie medyczne, w tym w telemedycynie. – Jesteśmy gotowi podzielić się swoim doświadczeniem w dziedzinie technologii komunikacyjnych, instalacji sieciowego oprogramowania, aby pomóc w realizacji badań i rozwoju – zapowiedział amerykański menedżerem Cisco – Duncan Mitchell.

Gusiewskie klastry

W 30 – tysięcznym Gusiewie, miasteczku graniczącym z polską kilkunastotysięczną, popegeerowską Gołdapią, ze stopą bezrobocia 22,2%, tworzy się z kolei klaster przemysłu elektronicznego, zaprojektowany tak, aby stać się centrum rozwoju innowacji w regionie. Ma tu rozwijać się mikroelektronika i nanotechnologia, prowadzona będzie produkcja elektroniki użytkowej i dekoderów dla usług telewizji satelitarnej pod marką „Satellite Ogólne”, a także będzie działał klaster innowacyjny rozwoju naukowego i technologicznego ” Technopolis GS”.
Klaster będzie obejmować strefę przemysłową, centrum badawcze i edukacyjne, inkubator przedsiębiorczości. Planuje się stworzenie około 5000 nowych miejsc pracy, przyciągnięcia specjalistów IT z Europy. W ciągu najbliższych pięciu lat będą wybudowane w okolicy Gusiewa domy jednorodzinne i wielorodzinne obliczone na 4500 mieszkańców, przeznaczone dla pracowników parku przemysłowo – technologicznego i ich rodzin, a także przedszkole, centrum medyczne, zoo, kompleks muzealny i wystawienniczy, infrastruktura drogowa i komunalna.
Projekt realizuje „GS Group” – międzynarodowy holding, prowadzący działalność w dziedzinie telekomunikacji i innych rynków innowacyjnych. Według gubernatora obwodu, Mikołaja Cukanova, „Technopolis GS” stanie się filarem rozwoju społeczno-gospodarczego wschodnich rejonów obwodu kaliningradzkiego i centrum rozwoju innowacji w całym regionie.

Biotechnologia, parki przemysłowe

W Prawdinsku powstanie, jeszcze w tym roku, pierwszy w Federacji zakład biotechnologii, zajmujący się procesem oczyszczenia kwasu mlekowego oraz produkcją na jego bazie biokompozytów. Projekt, który realizuje spółka rosyjska „Polycomplexes”. Roczna wielkość oczyszczonego kwasu mlekowego będzie wynosić nieco jak 16.000 ton oraz 50.000 ton rocznie biokompozytów. „Polycomplexes”, od 2009 roku prowadzi działania w dziedzinie biotechnologii przemysłowej, biochemii i produkcji polimerów. Ponadto firma realizuje rosyjski projekt pilotażowy przetwarzaniu kwasów organicznych, biopolimerów i biokompozytów. Wdraża klastry biotechnologiczne w wielu regionach Rosji, a także w Kazachstanie i Wenezueli.

W 2014 roku rozpocznie się budowa dużego parku przemysłowego „Hrabrowo”. w pobliżu Kaliningradu, w okolicy międzynarodowego lotniska o tej samej nazwie. Park „Hrabrowo”, o obszarze prawie 272 ha, zostanie przeznaczony dla małych i średnich firm, w tym w celu produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i stoczniowego w regionie. Park będzie też miejscem do produkcji biżuterii z bursztynu. Ponadto znajdzie się tu inkubator dla projektów w dziedzinie technologii informacyjnych i uruchamiania nowej małej działalności gospodarczej. Zostaną też tu wybudowane domy mieszkalne, przedszkola, stadion sportowy i inne placówki.

Powrót Niemców

W obwodzie zaczyna brakować rąk do pracy. Administracja obwodu, w ramach nowego programu repatriacji, planuje przyjmować co roku od 4,8 do 6 tys. Rosjan z innych regionów Federacji. Statystyki wskazują, że zasoby pracowników w rosyjskiej enklawie będą w najbliższych latach znacznie się kurczyć (ponad 23 proc. mieszkańców Kaliningradu jest w wieku poprodukcyjnym).
W latach 2007-2012 na pobyt stały przybyło już 21.000 rodaków z 35 krajów, a jedna czwarta wszystkich przybyłych pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Gubernator obwodu, Nikołaj Cukanow, powiada zaś, że najbardziej wysunięty na zachód Rosji region jest nie tylko liderem pod względem liczby przesiedleńców, lecz również „rosyjskim salonem dla Europejczyków”. Gubernator wyjaśnił, że obwód przyciąga także zagranicznych studentów i inwestorów. Cukanow mówi o takim zjawisku, jak powrót rosyjskich Niemców, którzy przesiedlili się do Niemiec w latach 1980-90.

W pierwszej kolejności mają być przyciągani imigranci w zawodach, na które jest popyt na regionalnym rynku pracy, a w szczególności lekarze, średni i młodszy personel medyczny. Ze względu na skalę inwestycji, w tym w związku z nadchodzącym Mundialem w 2018, który odbędzie się i w Kaliningradzie, jak również w celu realizacji długoterminowego programu rozwoju społeczno-gospodarczego obwodu, potrzebna też pracowników do budownictwa, inżynierów, naukowców i innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Czy Mazurzy i Suwalczanie pojadą „na roboty” do Kaliningradu?

W mediach regionu północno-wschodniego pojawiły się już pierwsze ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników do obwodu kaliningradzkiego. Jedną z ciekawszych ofert było stanowisko dyrektora dużej piekarni. Nie wymagano nawet znajomości języka rosyjskiego.
Problemem na razie jednak jest brak odpowiednich przepisów i umów regulujących wymianę ofert i zatrudnienia np. Polaków w Rosji.
Władze województwa warmińsko-mazurskiego chcą wysyłać bezrobotnych do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego i zabiegają o to, aby umowa o małym ruchu granicznym objęła na terenach sąsiadujących z obwodem kaliningradzkim także swobodny przepływ pracowników. Miałoby to zmniejszyć bezrobocie, które na Warmii i Mazurach jest najwyższe w Polsce.
Już 28 września 2012 r. podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Regionalnego Obwodu Kaliningradzkiego a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie, obejmująca m.in. współpracę dotyczącą poprawy sytuacji na rynku pracy, w tym obsługi bezrobotnych i współpracy z przedsiębiorcami obu regionów Podobną umowę ma UP w Gdańsku. W połowie lutego ruszył polsko-rosyjsko-litewski program, w ramach którego strona polska stara się wypracować zasady przepływu pracowników.

Czy w Suwałkach myśli się o czymś takim? Na razie, nie. I pewnej będzie tak, jak z ruchem bezwizowym, który został „przespany” przez suwalskich polityków.

Szansa dla firm

Pojedynczemu człowiekowi trudno na razie samemu zatrudnić się w obwodzie kaliningradzkim. Łatwiej zaistnieć dla firm polskich, które mogą potem kierować do pracy w obwodzie swoich pracowników. Gdy tylko wieść się rozniosła o planowanej budowie w Kaliningradzie miasteczka na 50 tysięcy mieszkańców, prezydent Elbląga od razu tam wyruszył z grupą firm budowlanych. Rozmowy są w toku. Także kaliningradzka specjalna strefa ekonomiczna myśli o otwarciu swoich przedstawicielstw w Polsce, m.in. w Gdańsku Elblągu, Olsztynie, Gołdapi.
W badaniu Antal Global Snapshot, 67 proc. pracodawców w Rosji (nie tylko z obwodu) poinformowało o planach zatrudnienia w najbliższym czasie specjalistów i menedżerów. 58 proc. ankietowanych wyraziło zamiar przyjęcia kandydatów z obszaru sprzedaży i marketingu, 26 proc. – logistyki, 22 proc. – IT, a 21 proc. – produkcji i administracji – wylicza Luc Jones, starszy partner w Antal Rosja. Dodaje, że branże najdynamiczniej zatrudniające to FMCG, farmacja, budownictwo, bankowość i produkcja przemysłowa.

Kaliningradzki Mundial

Polskie firmy z branży budowlanej chcą też pomagać Rosjanom w przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 r. W czerwcu  polscy przedsiębiorcy pojechali do Kaliningradu, by dzielić się doświadczeniami z Euro 2012 i rozmawiać o ewentualnych kontraktach. Misję „Polska-Rosja: Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej” zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.
Ze względu na skalę inwestycji, w tym w związku z nadchodzącym Mundialem w 2018, który odbędzie się i w Kaliningradzie, jak również w celu realizacji długoterminowego programu rozwoju społeczno-gospodarczego obwodu, potrzebna wielu pracowników do budownictwa, inżynierów, naukowców i innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

W 2012 roku w obwodzie kaliningradzkim przeciętne wynagrodzenie wyniosło 21.510 rubli, czyli ok. 2,2 tys. polskich złotych. Niewiele, ale fachowcy, a szczególnie w nowoczesnych branżach, zarabiają kilka razy więcej.

Jako że w graniczącym w obwodem kaliningradzkim województwem warmińsko -mazurskim stopa bezrobocia oscyluje wokół 20 proc. i najwyższa w Polsce, a na Suwalszczyźnie jest niewiele mniejsza, kto wie, może to tam będą niebawem emigrować młodzi wykształceni ludzie z tego regionu. Może to być o tyle łatwiejsze, że Gusiew ma podpisane umowy o współpracy z samorządami Gołdapi i Olecka w woj. warmińsko-mazurskim, a nawet z Pabianicami, Lublinem, Grajewem. Suwałki zaś współpracują z Czerniachowskiem.

Od 1 grudnia 2012 roku obowiązuje też nowy przepis nakładający na emigrantów zarobkowych obowiązek przedstawienia dokumentu potwierdzającego znajomość języka rosyjskiego. Taki dokument wydawać będą specjalne komisje działające przy uczelniach wyższych. Rosyjskie władze będą również honorować, potwierdzone notarialnie, zaświadczenie o ukończeniu kursu językowego za granicą. Zwolniono z tego obowiązku obywateli Białorusi i Osetii Południowej, gdzie rosyjski jest drugim językiem państwowym.

http://www.suwalki24.pl/article/3,w-kaliningradzie-czekaja-tysiace-miejsc-pracy#

27 thoughts on “Rosja czeka na polskie ręce do pracy – płaci 12$ /h inwestor BMW i kanadyjska MAGNA

 1. W Suwałkach mamy Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Brakuje rąk do pracy, poczta od miesięcy szuka listonoszy. Ludzie przyjeżdżają z sąsiednich miejscowości do pracy autokarami i busami. Pracuje tu też około tysiąca Ukraińców, więc możemy zaprosić też Rosjan.

 2. Mizia, rzeczywiście za dużo tych tytułów nie mogę znależć co wczoraj wklejałam tez z POneta.

  Aśka-sprawdzam napisała:

  a tu lista wpisana na blogu przez Kulę Lisa

  http://interesariusz.neon24.pl/post/115284,wojna-domowa-na-ukrainie-16-11-2014r#comment_1060067
  @daanekbb 12:00:49 dodatek do twego wpisu.

  JAK USA zdobywały HEGEMONIĘ NAD ŚWIATEM.
  Krótka historia ‚walki o demokrację”” przez USA
  1901-wprowadzenie wojsk do Kolumbii
  1902-najazd na Panamę
  1903-USA skierowały do Przesmyku Panamskiego okręty wojenne w celu izolowania Armii Kolumbijskiej
  1903-inwazja Hondurasu, Republiki Dominikany i Syrii
  1904-inwazja Korei, Maroko i Republiki Dominikany
  1904-1905-wojska amerykańskie interweniują w wojnie rosyjsko-japońskiej
  1905-wojska amerykańskie ingerują w rewolucję w Hondurasie
  1905-wprowadzenie wojsk do Meksyku (pomagano dyktatorowi Porfirio Diazowi w tłumieniu powstania)
  1905-wprowadzenie wojsk do Korei
  1906-inwazja amerykańska na Filipiny, stłumienie powstania narodowowyzwoleńczego
  1906-1909-amerykańskie wojska wkraczają na Kubę w czasie wyborów
  1907-wojska amerykańskie wprowadzają w życie protektorat „dolarowej dyplomacji” w Nikaragui
  1907-wojska amerykańskie interweniują w rewolucję w Republice Dominikany
  1907-wojska amerykańskie uczestniczą w wojnie Hondurasu z Nikaraguą
  1908-wojska amerykańskie wkraczają do Panamy podczas wyborów
  1910-Nikaragua. Wojska amerykańskie wkraczają do portów Bluifilz i Corinto
  1911-Amerykanie lądują w Honduranie w celu wsparcia powstania pod wodzą byłego prezydenta Manuela Bonnity przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi Miguelowi Davila
  1911-stłumienie antyamerykańskiego powstania na Filipinach
  1911-wprowadzenie wojsk amerykańskich do Chin
  1912-wojska amerykańskie wchodzą do Hawany (Kuba)
  1912-wojska amerykańskie wchodzą do Panamy podczas wyborów
  1912-napaść wojsk amerykańskich na Honduras
  1912-1933-okupacja Nikaragui, ciągła walka z partyzantami. Nikaragua przekształciła się w kolonię monopolu „United Fruit Company” i innych firm amerykańskich
  1914-wojska amerykańskie wchodzą do Republiki Dominikany, walki z powstańcami o Santo Domingo
  1914-1918-seria najazdów na Meksyk
  1914-1934-Haiti. Po licznych powstaniach Ameryka wprowadza swoje wojska, okupacja trwa 19 lat
  1916-1924-8-letnia okupacja Republiki Dominikany
  1917-1933-okupacja wojskowa Kuby, protektorat ekonomiczny
  1917-1918-udział w I Wojnie Światowej. Początkowo Ameryka utrzymuje neutralność czyli sprzedaje broń za astronomiczne kwoty, bogaci się niewyobrażalnie, przystępuje do wojny dopiero w 1917 roku to znaczy prawie przy samym końcu, straciła zaledwie 40 tysięcy ludzi (przykładowo Rosjanie 2 miliony) ale po wojnie ogłasza się głównym zwycięzcą
  1918-1922-interwencja w Rosji
  1918-1920-Panama. Po wyborach wprowadza wojska w celu pacyfikacji zamieszek
  1919-Kostaryka. Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Tinoco. Pod naciskiem USA Tinoco zrezygnował ze stanowiska prezydenta jednakże niepokoje w kraju nie ustały. Lądowanie wojsk USA w celu „obrony amerykańskich interesów”. Wybór na urząd prezydenta D. Garia. W kraju przywrócono rządy demokratyczne
  1919-wojska amerykańskie walczą po stronie Włoch przeciwko Serbom w Dalmacji
  1919-wojska amerykańskie wchodzą do Hondurasu podczas wyborów
  1920-Gwatemala. Dwutygodniowa interwencja
  1921-Amerykańskie wsparcie dla rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Gwatemali Carlosa Herrero w interesie „United Fruit Company”
  1922-interwencja w Turcji
  1922-1927-wojska amerykańskie w Chinach podczas powstania ludowego
  1924-1925-Honduras. Amerykańskie wojska napadają na kraj podczas wyborów
  1925-Panama. Wojska amerykańskie rozpraszają i tłumią strajk generalny
  1926-amerykańska inwazja na Nikaraguę
  1927-1934-Na całym terytorium Chin stacjonują wojska amerykańskie
  1932-Salwador. Inwazja od strony morza. W tym czasie trwało powstanie
  1936-Hiszpania. Wprowadzenie wojsk podczas wojny domowej
  1937-pojedyncze starcie militarne z Japonią
  1937-Nikaragua. Z pomocą wojsk amerykańskich Somoza dochodzi do władzy obalając legalny rząd Sacasa. Somoza zostaje dyktatorem, członkowie jego rodziny rządzili krajem przez 40 lat
  1939-wprowadzenie wojsk do Chin
  1950-1953-wojna w Korei. W działaniach bojowych brało udział 350 tysięcy ludzi, 1 tysiąc czołgów, ponad 300 okrętów. Przeważającą część kontyngentu i sprzętu wojskowego dostarczyły USA
  1961, kwiecień-próba amerykańskiej inwazji na Kubę w rejonie Zatoki Świń w celu obalenia rządu Fidela Castro
  1965-1973-wojna w Wietnamie. Największy udział sił zbrojnych USA po II Wojnie Światowej
  1964-1973-operacja zbrojna USA przeciwko Frontowi Patet Lao w Laosie. Brało udział ponad 50 tysiące ludzi
  25 października 1983-czerwiec 1985-operacja wojskowa USA „Nagła furia” na Grenadzie w celu obalenia lewicowego rządu tego wyspiarskiego państwa
  1986, kwiecień-po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi
  1989, grudzień-wojskowa operacja USA pod nazwą „Just Cause” w Panamie w celu 1991-1995 i 1998-1999 usunięcia szefa kraju, prezydenta…

 3. PRL -i to wszystko jak leming wie NA KACU I W STANIE NIETRZEŹWYM PERNAMENTNYM !!!

  A kto – z mlodych wyksztalconych, z duzych miast – wie, ze kiedys w Polsce produkowano generatory elektryczne dla najwiekszych elektrowni? Ze produkowano turbiny o mocy 500 MW, a przymierzano sie do turbin 1500 MW? Ze polowa chinskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni wyposazona byla / jest nie w amerykanskie, czy niemieckie, a w polskie turbiny? Ze produkowano u nas smiglowce, samoloty tlokowe i odrzutowe, ze produkowano 40.000 ciezarówek, ze wytapiano 20 mln ton stali, ze bylismy na 2 miejscu – za Japonia – w produkcji statków rybackich, a te zdobywaly Blekitna Wstege Atlantyku – w tej kategorii? Ze nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, glosniki, gramofon, magnetofon Radmoru bily amerykanskie i japonskie? Ze nasze sprezarki chlodnicze kupowalo wiele krajów swiata? Ze juz w latach 50-tych nasz Star byl napedzany gazem LPG i mial NIM chlodzone nadwozie? Kto pamieta, ze pierwszy PC komputer powstal w Erze – przed ZX Spectrum?
  wybudowano:
  – trasa Warszawa-Katowice (GIERKÓWKA, niecale 300 km – jedna z nielicznych dzis dróg dwujezdniowych o tej dlugosci w Polsce),
  – trasa Lazienkowska wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie,
  – dwujezdniowa droga Tuszyn-Lódz,
  – szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”,
  – szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”,
  – rafineria ropy naftowej w Gdansku,
  – odlewnia zeliwa w Koluszkach,
  – Zaklady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi,
  – zaklady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi,
  – zaklady odziezowe „Cotex”,
  – zaklad produkcji profili gietych w Bochni,
  – zaklady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Lezajsku i Lipsku,
  – huta miedzi w Glogowie,
  – produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira),
  – Plocka Fabryka Maszyn Zniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbozowych BIZON),
  – zaklady mleczarskie w Wegrowie, Ciechanowie, Chodziezy, Zabrzu,
  – produkcja autobusu Jelcz w Kowarach,
  – zaklady miesne w Ostródzie, Sokolowie Podlaskim, Zielonej Górze,
  – Port Pólnocny i naftoport (mielismy wtedy wlasne tankowce),
  – zaklad kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zaklad w Europie produkujacy tej klasy sprzet),
  – produkcja ukladów scalonych i pólprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym Centrum Pólprzewodników CEMI w Warszawie,
  – 11 elektrowni (w tym najwieksza – Kozienice I – o mocy 1200 MW; – po 1989 r. – ZERO elektrowni)
  – i wiele, wiele innych.
  – w latach 70′ oddawano do uzytku ok. 300 tys. MIESZKAN rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90′, jeszcze mniej.
  – w latach 1970-75 place wzrosly o 40%,
  – w dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba bylo na taki sam wyczyn 20 lat),
  – spozycie miesa na glowe bylo wyzsze niz dzis, miesa nie myto i nie nasaczano (CONSTAR),
  – w 1982 (rok kryzysu wywolanego przez „Solidarnosc” finansowana przez CIA)
  – od tego roku mierzy sie w Polsce liczbe osób zyjacych ponizej minimum socjalnego
  – zyjacych ponizej tego minimum – 24 %, obecnie – powyzej 60%!!!.
  – we wrzesniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodzil) zadluzenie Polski w Klubach Paryskim i Londynskim wynosilo ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobe (615 USD) bylo ono mniejsze niz na Wegrzech (836 USD) lub Jugoslawii (856 USD). Pod wzgledem zadluzenia bylismy na 12-13 miejscu w swiecie, co odpowiadalo naszej ówczesnej produkcji. Przypominam, ze Polska posiadala wówczas rezerwy walutowe w wysokosci ok. 1,3 mld USD, 4 mld USD w surowcach i pólfabrykatach, jak równiez blisko miliardowa nadwyzke eksportu nad importem (wartosc eksportu w 1980 to ok 10 mld USD; bilans handlowy pogorszyl sie po strajkach „S”). Dlug Gierka zostal prawie calkowicie splacony w roku 2009. Gierek, kiedy rzadzil, mieszkal w rzadowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chalupach wygladaly jak psia buda). Po internowaniu mieszkal w domku typu klocek w Ustroniu. Jezdzil maluchem 126p kupionym na talon. Zyl tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach

  Proste pytania dla tych którzy dostają piany na ustach kiedy pada słowo ROSJA. Które przedsiębiorstwa kupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała przez tzw. wrogie przejęcia? Może w Łodzi? Na Śląsku, w Starachowicach? Kto doprowadził armie Polską do ruiny, tak że w tej chwili mamy zaledwie parę tysięcy żołnierzy zdolnych do walki? Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa? Kto limituje nam połowy ryb, produkcję mleka, cukru, etc.? Czy to Rosja kontroluje handel w Polsce przez 12 największych sieci handlowych? Ktoś może dać przykład kiedy Rosjanie przez podstawione osoby wykupują ziemie na zachodzie Polski? A może ktoś zna jakieś rosyjskie, lichwiarskie banki w kraju nad Wisłą? Kto zlikwidował całe nasze gałęzie przemysłu takie jak stocznie, elektronika, hutnictwo, zbrojeniówkę? A może Putin nałożył na nas haracz za emisję dwutlenku węgla, przez co prąd kosztuje Polaka dwa razy więcej tyle co wcześniej? Czy Rosja w Polsce propaguje demoralizację, niszczy rodzinę, patriotyzm młodzieży, gryzie katolików? Rosja nie pozwala budować dróg tak jak chcemy ze względu na dwa żółwie przechadzając się od sadzawki do sadzawki? Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo na ziemiach polskich? Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium? Czy Rosja wspiera naszych wrogów takich jak banderowcy? Czy żąda od nas wysyłania kontyngentów wojskowych do Afganistanu, na Bliski Wschód czy ostatnio Afryki przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe? Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny – euro? Czy Rosja zmusiła do emigracji około 4 milionów, głównie młodych ludzi po 1989 roku? Czy to Rosja kazała nam podpisach w 2006 roku traktat lizboński, który de facto zlikwidował suwerenność Polski? Pytań można mnożyć, bagaż historyczny stosunków Polsko-Rosyjskich jest ciężki jak cholera – ale każdy powinien zrozumieć proporcje. Los Ukrainy jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to – co LEŻY w INTERESIE POLSKI a CO NIE!

  1. my to wiemy znaczy ci co n.p w 1989 r mieli n.p lat 15 .. reszta niewie nic , zacznij zabawę jaka ja prowadziłem sobie z 2 lata temu rozmawiałem z ludżmi w wieku max do 35 lat .. stwierdzam z całą stanowczością i odpowiedzialnością za słowa MATOŁY wiedza pomimo dyplomów ta ogólna to 15% procent wiedzy absolwenta l.o z programem Z PRL !!!

   ZGROZA !! ZRESZTĄ EFEKTY WIDAĆ KONCZĄ STUDIA ZA KTÓRE PŁACĄ RODZICE I JUŻ JAKO MGR, INŻ CZY LICENCJAT – PRACUJĄ BEZ SZEMRANIA NA STANOWISKACH KTÓRE SĄ DLA LUDZI BEZ ŻADNEGO WYKSZTAŁCENIA – BA NAWET POZWALAJĄ NA TO ŻE ROBIĄ IM KONKURSY NA TE STANOWISKA ……. ludzie bez ambicji , polotu i poczucia własnej wartości …… NO ŚCIERY DO PODŁOGI I TO TAKIE SCIERY DO PODŁOGI W WC ….. a jak mordę drą że co my tam wiemy ,, ze w prlu była tylko cepelia , standartowo powtarzają o musztardzie i occie 🙂

   JAK JA TO LUBIĘ JAK PRZYJEŻADRZA TAKI GOSTEK DO MNIE DO ROBOTY I Z KILKOMA STARUCHAMI UDOWADNIAMY MU ŻE JEST LEŃ GŁUPEK I CWOK 🙂 większość się obraża i wraca na swoje polskie zadupie 🙂

   takie chłopy pańszczyźniane żywcem wyjęte z wiochy 18 wieku 🙂 WIEC KU ……… Z CZYM DO EUROPY ???

  2. ZARAZ ZNAJDĘ I WKLEJĘ ART PUBLIKOWANY NA ONECIE JAK JEDEN TAKI GOSTEK OPISUJE NA SERIO JAK BYŁO ZA STRASZNEJ KOMUNY

   JEST ŚMIESSNIE I STRASZNIE ŚMIESZNIE – WRĘCZ SZOK

   I PISZE TO PAN PO STUDIACH W III R.P

   nawet admin który to przepuscił widocznie nie lepszy

    1. to fragment arta CAŁOSCI NIE WKLEJAM – BYŁ PUBLIKOWANY I ADRESOWANY DO NAS KTÓRZY SĄ WEDŁUG AUTORA SIEROTAMI PO KOMUNIE I NIE POTRAFIĄ ZROZUMIEĆ KAPITALIZMU !!!!

     CZYLI ON NAS UWARZA ZA IDIOTÓW I NAM PRZYPOMINA CO BYŁO -wszak studiował to wie !!!

     proszę ..
     „Czy nostalgia milionów obywateli III RP za komuną wynika z tego, że tęsknią oni za utraconą młodością, czy też może faktycznie za komuny było w Polsce lepiej? Było lepiej, co poniżej udowadniam.

     Za czasów komuny Polska była krajem opiekuńczym, co przejawiało się miedzy innymi tym, że milionom ówczesnych bezrobotnych, wypłacano zasiłki w instytucjach, do których byli oni „przypisani”, na wzór przypisania chłopów pańszczyźnianych do ziemi. Organizacja obsługi bezrobotnych była wtedy bardzo skomplikowana.

     Bezrobotny, aby otrzymać swój zasiłek, musiał codziennie udać się do instytucji, do której był „przypisany” i obowiązkowo przebywać w niej od godziny 6 do 14 (jeśli był bezrobotnym fizycznym), bądź od 7 do 15 (jeśli zakwalifikowano go do grona bezrobotnych umysłowych). W obrębie fabryki czy biura, bezrobotny mógł robić co tylko uznał za stosowne, jednak nie mógł samodzielnie oddalać się z miejsca „przypisania”, pod groźbą utraty zasiłku.

     Z czasem wytworzył się pewien ogólny kanon aktywności bezrobotnych w trakcie ich pobytu na terenie biur i fabryk. Bezrobotni fizyczni, dla „zabicia czasu” pili wódkę, piwo, wino i czasami „dyktę” (nazwa handlowa denaturat), natomiast bezrobotni umysłowi zadawalali się piciem herbaty, kawy, zaś tylko sporadycznie wina i piwa. Od „dykty” z reguły stronili.

     Raz w miesiącu bezrobotni udawali się do fabrycznej kasy, gdzie wypłacano im zasiłki; dziesiątego każdego miesiąca – fizycznym, oraz dwudziestego ósmego każdego miesiąca – umysłowym. Różne terminy wypłat zasiłków miały zapobiec awanturom i bijatykom. Bezrobotni fizyczni twierdzili bowiem, że to oni „robiom” na tych pieprzonych darmozjadów umysłowych i przy każdej okazji chcieli im „popędzić kota”. Regułą były bezustanne pretensje bezrobotnych, że zasiłki są zbyt niskie, i nie pokrywają całości kosztów pobytu bezrobotnych w miejscach „przypisania”.

     Te słuszne postulaty bezrobotnych udało się zrealizować dopiero po upadku komuny, w taki sposób, że całą procedurę wypłaty zasiłków maksymalnie uproszczono. Teraz, aby otrzymać zasiłek, bezrobotny siedzi sobie w domu i czeka na listonosza. „Przypisanie” bezrobotnych do fabryk i biur zniesiono, jako uwłaczające ludzkiej godności.”

      1. ZNACZY SIĘ JEST TAK I ONI W TO WIERZĄ – W ROKU 1989 POLACY DZIĘKI POMOCY USA PÓŹNIEJ U.E ZESZLI Z DRZEW WYPROWADZILI SIĘ Z JASKIŃ I STALI SIĘ CYWILIZOWANI …….PRZED ROKIEM 1989 POLACY TO BYŁ DZIKI NARÓD !! ZRESZTĄ SAM PREZYDENT TO POTWIERDZIŁ NA 25 LECIE ZEJSCIA NARODU Z DRZEW … I ONI KURWA W TO WIERZA

 4. http://wirtualnapolonia.com/2015/01/03/koscher-news-o-zaradnym-polaku/
  „To jest nowy porzadek swiata gdzie grupka bandytow I zlodzieji Ma luxus .A wiekszosc spoleczenstwa klepie biede..W moim odczuciu dzieje sie to dla tego ze Spoleczenstwo to znaczy zwykli ludzie.Pozwolili na to .Wladza to mniejszosc w spoleczenstwie.I jesli ta mniejszosc teroryzuje wiekszosc.To jest jawny TOTALITARYZM.A dla czego.?
  To proste gdyz stalismy sie zastraszonymi niewolnikami”
  ————
  – czekającymi na uśpienie ze znieczuleniem, ale go nie będzie…

 5. Nowoczesne gulagi powstaja.Taka to globalizacja.Wojuja ze soba ,a i tak zgodnie robia swoje.Cywilizuja swiat na amerykanska modle;elektronika,biotechnologie,farmacja i zdrowie,czyli najwieksza kasa z tych gulagow bedzie wplywac do kieszeni globalitow.Straszliwie wielkie te inwestycje i kosztowne,wiec jest na to dowod,ze zadnego kryzysu nie ma,lecz jest realizacja okreslonego planu kosztem obniezenia poziomu zycia wielu narodow i spoleczenstw.

  1. Wszedzie gulag, zlo globalizacja, to ciekawe z czego Ty zyjesz, bo jak mniemam z zacietosci wypowiedzi, nie przykladasz reki do tego? Moze jakas emeryturka resortowa czy cus skapuje co miesiąc na konto? 😉

   1. marysia jest na wszystko na NIE nawet jak by zamiescic przepis na kawkę też na nie – czyli usiasć biadolić ale nie za ostro i tak dzień za dniem

    1. no bo kawa tez jest zla, na kawie dorabiali sie kolonizatorzy kosztem tambylczych ludow, kto pije kawe ten wspiera globalizacje, kawa symbolem ucisku 😉 😉 😉

    2. Przyganialy kotly garnkowi w biadoleniu.Kto ma ochote ,niech sie bije z wiarakami.Takich Don Kichotow pelno,ktorzy chowajac tylek za wiatrakiem napedzaja wiatr ,bo sami nie wyleza zza wiatraka,ale chetnie podpuszcza innych do walki.

   2. A masz dowody na te emeryture?.To podaj publicznie.Na co czekasz?.Ostrosci wypowiedzi w wydaniu twojego jezyka nie brakuje.Ty taka wycwiczona w roznych sprawach to powinnas wiedziec ,kto stoi za globalizacja.Przeciez ty specjalista od zydow jestes i ich winy we wszystkim.wiec w czym masz problem.To taka wielka specjalistka powinna wiedziec i na temat gulagow.Kawa pochodzi z krajow bedacych swego czasu koloniami,wiec w czym problem masz.Ubolewasz nad losem Polakow ,to powinnas znac przyczyny tegoz polozenia i nie tylko zydow,zydow widziec wkolo.Ty taka madra.Masz wiedze o cudzych emeryturach ,to pisz ,gdzie jest problem nedzy Polakow,ktorych tak kochasz i namawiasz do rewolty.Czy kawe wypije,czy nie to moj wylacznie problem.A to,ze za te kawe bogaci placa nedzne grosze jej producentom to przeciez forma wyzysku albo jak chcesz kolonializmu.

    1. Pieprzysz. słowotok jakiś Ci się zawsze załacza jak sie denerwujesz. Ale co Ty z żyedami teraz wyjeżdzasz, z rewoltami. Temat jest o tym, ze TOBIE nic sie nie podoba, że wszystko krytykujesz, no właśnie osłaniając się wiatrakiem, bo nic do CIEBIE nie dociera.

     Jaki mozesz miec interes w gaszeniu i krytykowaniu wszystkiego? No logicznie myśląc taki, że masz benefity jakies z obecnego stanu rzeczy. Ta ema to tylko przyklad. Moze w Polsce masz firemke zatrudniajaca emerytow i studentow za 3.50 na godzine. 😉 Pelno tego gowna jest, ktos z tego czerpie korzysci.

     1. NIE DAJ SIE ZBAJEROWAĆ – BEDĄ OBRZYDZAĆ PISAĆ NIEPRAWDY STRASZYĆ W PRASIE RADIO I TELEWIZJI – TYLKO W JEDNYM CELU ZATRZYMAĆ JAK NAJWIĘCEJ JELENI ABY – ŻYŁO IM SIĘ DOSTATNIO I BEZSTRESOWO CIĄGNĄC Z TWOJEJ 1200 ZŁOTOWEJ PESJI 45% SKLADKĘ NA ZUS – NIE MIEJ ZLUDZEŃ TYLKO TO JEST ISTOTNE DLA NICH ………..

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: