loading...
loading...
loading...
WESOŁYCH ŚWIĄT !! ŻYCZY ZESPÓŁ REDAKCYJNY M-forum WSZYSTKIM WIDZOM I CZYTELNIKOM ORAZ OSOBĄ WSPIERAJĄCYM ROZWÓJ I UTRZYMANIE STRONY NAJBLIŻSZY PROGRAM NA ŻYWO23 kwietnia 2019
23 godziny pozostały.
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ – KANAŁ FILMOWY WSZYSTKIE NOWE MATERIAŁ FILMOWE ORAZ ZARCHIWIZOWANE VIDEO STREAM LIVE
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ -STREAM LIVE – NA ŻYWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 20:30 + CHAT + PRIV. VIDEO ROZMOWY
ZOSTAŃ SAMODZIELNYM AUTOREM NA M-forum kliknij w poniższy obrazek dowiedz się jak i co ? DZIAŁAJ :-)

M-fo A.V Live. <<wróć do Nius<<rum

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo rozbudowę i utrzymanie strony dowolnym datkiem poniżej panel Peypal nawet nie posiadając konta Peypal można dokonać wpłaty wprost z swojej karty .Jeśli chcesz wesprzeć wybranego autora wpisów w opcji wpłaty wpisz nick autora z dopiskiem "DAROWIZNA DLA ……… " wpłata zostanie automatycznie przesłana wskazanemu autorowi .M-forum AV Live jest w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ DOWOLNĄ KWOTĄ DAROWIZNY – :-)

rok 2013 bez lata – mroźny lipiec , śnieżny sierpień – to nie żart TAK JUŻ BYWAŁO !!!

loading...
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

taka sytuacja już się kiedyś zdarzyła!

Burze śnieżne w czerwcu, mróz niszczący uprawy w maju oraz ofiary śmiertelne mrozu i zamieci w lipcu – tak wyglądała rzeczywistość latem 1816 roku. Rok bez lata (jak określa się te klimatyczne anomalie) najdotkliwiej doświadczył mieszkańców wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz północnej Europy. Temperatura wielokrotnie spadała wówczas poniżej zera, choć powinna oscylować wokół 20 stopni Celsjusza. Tymczasem w czerwcu warstwa śniegu osiągała w Europie i Ameryce kilkadziesiąt centymetrów, a wiele jezior i rzek pozostawało zamarzniętych jeszcze w sierpniu. Na dodatek ludzi dręczyły szalone wahania temperatur. Słupek rtęci osiągał chwilami prawdziwie letnie rejestry, np. 35 stopni, po czym gwałtowanie, w ciągu kilku godzin, opadał do wskazań poniżej zera. Na tropikalnych terenach Azji – np. na Tajwanie – padał śnieg. W Europie dodatkowo sytuację komplikowały obfite opady i wylewające rzeki. Temperatura na terenie Polski nie przekraczała tamtego lata zera stopni!

Jak to się stało, że w 1816 zniknęło lato? Trudno dziś jednoznacznie określić przyczyny tego pogodowego armagedonu. Jedna z bardziej prawdopodobnych teorii mówi o wybuchu wulkanu Tambora. Erupcja wulkaniczna miała wyrzucić do atmosfery tak duże ilości pyłów, że utrudniło to dostęp promieni słonecznych do Ziemi. Spowodowało to w pierwszej kolejności znaczne ochłodzenie, ale również bardzo złe warunki dla wegetacji roślin – oprócz niskiej temperatury brakowało światła słonecznego. Erupcja wulkanu Tambora stała się też przyczyną niezwykłych zjawisk odnotowanych na całym świecie. To właśnie latem 1816 roku w Europie padał czerwony śnieg (znajdował się w nim pył wulkaniczny), a niebo nad Ameryką Północną przybierało podczas zachodów Słońca dziwne, nienaturalnie żółte barwy.

Inna hipoteza mówi o bardzo niskiej aktywności Słońca w tamtym czasie. Wystąpiło wtedy tzw. minimum Daltona, które obejmuje okres od 1790 do 1830 roku. Liczba plam słonecznych znacznie się w wówczas zmniejszyła, a do Ziemi docierać mogło mniej energii słonecznej.

Rok bez lata przypadł też w czasie, który umownie nazywa się „małą epoką lodową”, a którego granice sięgają końca średniowiecza i początków XX wieku (czyli łącznie ponad 300 lat). Był to okres, w którym globalna temperatura uległa obniżeniu o średnio 1 stopień Celsjusza, a górskie lodowce na całym świecie osiągały swoje maksima (dla porównania – od początku XX wieku lodowce w Alpach straciły aż 50 proc. swojej powierzchni). Przyczyn małej epoki lodowcowej upatruje się w zmiennej – w szerokiej perspektywie – aktywności Słońca, licznych erupcjach wulkanów czy zmianach w przepływie wód oceanicznych (cyrkulacji termohalinowej), które w tamtym czasie mogły niewystarczająco ogrzewać północną półkulę. Jedna z teorii mówi też o wpływie odkrycia Ameryki na ziemski klimat. Według niej szybkie i drastyczne (o 90 proc.) zmniejszenie się populacji rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy wypalali lasy, aby uprawiać ziemię i związany z tym spadek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery (na skutek regeneracji roślin na nieużytkach), mogły spowodować osłabienie efektu cieplarnianego i globalne ochłodzenie.

Jakiekolwiek nie byłyby jego przyczyny – rok bez lata pozostawił trwałe ślady w historii i kulturze świata. Niespotykany mróz stał się przyczyną klęski głodu w wielu zakątkach świata. Europa, i tak osłabiona po okresie wojen napoleońskich, cierpiała z powodu nasilającej się przestępczości. Złodzieje nieustannie próbowali plądrować magazyny ze zbożem. Jego ceny w Stanach Zjednoczonych wzrosły nawet dziesięciokrotnie, padło wiele zwierząt hodowlanych, ginęli też ludzie, którzy z powodu głodu i zimna w krótkim czasie zaczęli chorować. Ponieważ mrozy zniszczyły większość azjatyckich upraw ryżu, masowo głodowali również Chińczycy.

Trudne warunki pogodowe zmusiły wielu mieszkańców wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej do migracji na zachód w poszukiwaniu cieplejszych i bardziej stabilnych warunków do uprawiania ziemi. Ponieważ napotkali tam żyźniejsze gleby, w krótkim czasie zasiedlili tzw. Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych.

Mniej globalne, ale jednak widoczne i wyraziste efekty miał rok bez lata w kulturze – prawdopodobnie to szczególne kolory nieba wywołane obecnością wulkanicznych popiołów zostały uwiecznione na obrazach Williama Turnera. Za szczególnie charakterystyczne dla tego angielskiego malarza uważa się używanie odcieni żółci w pejzażach. Jako przykład ilustrujący specyficzne zjawiska pogodowe roku bez lata podaje się często obraz „Chichester Canal”. W 1816 Mary Shelley stworzyła szkic powieści o Frankensteinie, a J.W. Polidori słynnego „Wampira”. Shelley, Polidori i Byron oraz kilkoro ich przyjaciół spędzali lato w Szwajcarii i – uwięzieni przez złą pogodę – założyli się o to, kto napisze bardziej przerażającą historię.

Niektórzy historycy w roku bez lata upatrują też korzeni wynalezienia welocypedu, „dziadka” dzisiejszego roweru. Miało to nastąpić z powodu braku dostępu do transportu konnego – wiele koni padło wtedy z powodu braku pożywienia.

Bez względu na doniosłe dokonania na polu kultury i myśli technicznej, nie chcielibyśmy, żeby taki rok się powtórzył – brak wiosny jest już wystarczająco dotkliwy. Czy sytuacja z 1816 roku może się powtórzyć?

Obserwacje z wielu lat pokazują, ze zanika Prąd Zatokowy (Golfstrom), który łagodzi klimat na półkuli północnej. Może być to przyczyną coraz chłodniejszych i długich zim. Może też generalnie wpłynąć na pogodę w Europie, m.in. obniżając średnie letnie temperatury.

Jeśli nie dotknie nas nagła erupcja wulkaniczna, zmiany wywołane czynnikami takimi jak cyrkulacja oceaniczna będą raczej powolne i nie odczujemy ich gwałtownie. Meteorolodzy oceniają niestety, że polskie lato w roku 2013 nie będzie należało do najcieplejszych. Mimo wszystko liczymy jednak na temperatury powyżej zera!

I NIBY TO TYLKO PRZYPUSZCZENIE ALE , JAK SIĘ SYTUACJA W KOREI WYMKNIE Z POD KONTROLI TO WSZYSTKO JEST JAK NAJBARDZIEJ REALNE 

ps. a tak na marginesie nie dziwi was obojętność ludzi w obliczu realnej wojny nuklearnej , mnie dziwi i to bardzo ta obojętność i beztroska ……….

OTO SKUTKI BEZPOŚREDNIE

http://miziaforum.com/2013/03/30/globalne-skutki-lokalnej-wojny-nuklearnej/

26 thoughts on “rok 2013 bez lata – mroźny lipiec , śnieżny sierpień – to nie żart TAK JUŻ BYWAŁO !!!

 1. Każdy kto choć trochę uważał na geografii doskonale wie, że klimat na ziemi od zawsze się ocieplał i oziębiał. Były okresy dużo cieplejsze niż dzisiaj mimo, że ludzi na świecie nie było.Oczywistą sprawą jest, że ocieplenie klimatu z winy człowieka jest bzdurą. Co innego zanieczyszczanie planety na potęgę, w tym jesteśmy naprawdę dobrzy, żeby nie powiedzieć doskonali. Natomiast nawet gdyby, powtarzam – GDYBY założyć, że nie mamy racji, to powiedzcie jaki sens ma ograniczanie CO2, przez kilkanaście małych krajów europejskich i płacenie durnych podatków ekologicznych, podczas gdy Chiny i USA, które produkują ponad 80%!!! wszystkich tzw gazów cieplarnianych, żadnych ograniczeń nie stosują? Oczywiście takiego sensu nie ma, ale jak powiedział kiedyś znany polityk „Ciemny lud wszystko kupi” Chodzi oczywiście tylko o nowe podatki i niszczenie takich krajów jak Polska, której gospodarka (znaczy resztki), ale już np elektrownie w 90% pozyskują energię z węgla.

 2. Będzie gorąco!!!
  Nie będę gadał o pogodzie, bo pogoda będzie w najbliższym czasie bez znaczenia.
  Inne anomalie będą wiodły prym. W najbliższym czasie załamanie rynków i ofensywa USA i Izraela. To jest już odliczanie. Nie Kim jest dyrygentem i bynajmniej, nic od niego nie zależy. Ale się, cholera, posypie – głowa mała.
  Idę się okopać.

 3. Mizia. a jak wiosna buchnie majem to nastanie RAJ na Ziemi, nie wyręczaj Pana Boga – On wie co czyni i nie pozwoli zginąć Ziemi, może to taka mała kosmetyka 🙂

 4. Globalna mafia niszczy tez Ziemie poprzez hydroakustyczne manipulacje doprowadzajac do wymierania zwierzat wodnych i zmian klimatycznych z rownoczesnym sciaganiem podatkow za dwutlenek wegla czyli robia scieme „ociepleniowa” !

  http://www.politaia.org/haarp/haarp-antarctic-hydroacoustic-warming-attack-as-we-are-taxed-for-carbon-footprint/

  Jak pajeczyna wygladaja toksyczne dla srodowiska wlokna rozsiewane poprzez nieustanne chemtrails „finansowane” przez Billa Gates :

 5. Barzo dobry post Miziak. bardzo dobry. Ludzie nie rozumieja ze bez co2 nie ma zycia na tej planecie.reszta to voodo nauka. Experci co ci napisza co chcesz za kase.

  1. co2, dwutlenek węgla to normalka, wszyscy to produkujemy, pobieramy z powietrza tlen a wydychamy dwutlenek węgla, który pobierają rośliny dla swojego żywota a w zamian wydzielają tlen – symbioza. Sadźmy rośliny, małe w mieszkaniach a drzewa na zewnątrz ale te głupki wycinają lasy i drzewa w parkach. Sadzić trzeba.

   1. Gadzam sie z toba Anna. Trzeba sadzic. Ale wez na przyklad Canade. Tam zyje 30 milionow ludzi, ktaj 33 razy wiekszy niz PL. Zielona. Lasy, tundra. Siekiera nie ruszona. W USA gdzie jechalem wielokrotnie wzdlug, powiem ze jakies 70 mprocent to dzicz nie zamiszkala. Kilka lat temu byla u nas akcja ze kubki ze sturopianu w Mc Donalds powoduje dziue ozonowom. HAHAH. Wycofali. Ktos zarobi kase. tak samo bylo z freonem w klimie w samochodach i domach. Teraz wprowadzono jakis substytut gowno ktore jest 3 razy drozsze jak chcesz naladowac klime. Ktos znowu zarobil. Ty wiesz ile to kasy??? Al Gore zciemniacz etatowy zarobil kupe kasy na contrakrach z TV i jeszce nobla lyknal za ta ocieplnie zcieme. Ludzie lykali te balachy jak ambrozje bo pokazywali w TV polarne misie i ze im sie lod kurczy. Tutaj tubyl;cy bardzie ciemni niz w PL. Lyknom wszystko co w TV.

    1. czy wy myslicie ze poltycy sie martwia czy bedzie cieplej, zimniej, zdrowiej? to o kasore chodzi. Reszta to bzdety. W zeszlym roku nw usa bylo 350 wyciekow duzych ropy. Teraz walnelko cos w Luusianie. Ropa plynie po ulcach w osiedlach domkow. Kogo to obchodzi. Kasa. To jest nazwa tej gry. Reszat to balch, eksperci oplaceni, klakierzy, edia i oglupieni ludzie. Tutaj tubylcy to porazka. nie pogadasz. Zombie. Oni wszystko lyknom co w TV widzom.

      1. caly ten liberalny capitalism polega na tym ze mocniejszy slabszego rabuje. to nie ma sie nic do histori, tradycji, kultury. To nie znaczy sie. System jest zly . reszta to odwocanie uwagi i kota do dolku ogonem. zciemki takie.

      2. w tym systemie jak dlugo cie ktos moze okrasc, zabic zrobic wojne oszukac to jest cool. Tak kiedys w usa nie bylo. mozna sobei partie tworzyc maszerowac. fajnie. ale to jest ponadnarodowe, pozagraniczne. tkaa wielka prwanie ustawiona juma bo prawo tez mozna kupic. tak to tu wyglada. usa nie potrafi stworzyc miejsc pracy ale potrafi drukowac kase i wojny robic. to jest liberalny capitalism. reszta to jest jak sie tu mowi> sikanie pod wiatr.

      3. ja sie obudzilem jakies 15 lat temu. przejrzalem na oczy. ludzie robiom was w wala i to tak na zywca. nachalnie.

      4. historia sie powtarza. ludzie to olewaja.
       trade war, currency war and ww. wojny taryfowe, wojny walutow i nareszcie najwieksza wojna. usa chce wojny bo ekonomia tu jest zla. i tak bedzie. popatrzcie na japonie drukije kase, europa jest bankrutem. Co oiro istnieje 15 lat i juz ma problemy. wszyscy drukjom kase. konserwy, amimicja . tutja w usa trombiom to 24/7. Wszystkie wojny sa wojnami bankierwo bo obstawiaja 2 strony konfliktu i zadluzaja panstwa. ktoskolwiek wyga. oni wygrywaja bo tworza dlug a ten co padl to wezma wszystko. Reszta to takie fantazje patriotyczne.

      5. gdyby byla taka zielona wyspa to by tam wszyscy przyjezdali z grecji, irlandi itp. Zadluzenie jest takie ze to jest koniec. wlasnie moj kuzyn 42 lata. sprzedal wszystko i wyjechal do RFN. to jest capitalism liberalny. TZN. garstka ma wszystko i rabuje jak sie da a reszta to spectakle teatralne. Jak dlugo do m ichy masz cos wsadzic to zyjesz. Potem najnizsze instynky wezma goa. Nie badzcie naiwni. Ja bylem wyjechalem bo nie moglem siebie i rodziny wyakrmic. podstawowe sprawy. Zarcie. nie mielismy na jedzenie.

     1. Trzymający władzę to szaleńcy, którzy chcą zawładnąć wszystkim i wszystkimi, im nigdy dość. Nie pomagają ale wykorzystują. Może opamiętają się kiedy już nie będzie ani jednej ryby w wodzie, ani ptaka w powietrzu, ani kropli czystej wody.
      Nie wiem jak jest w Ameryce (mieszkam w Polsce) ale widziałam kilka nagrań na YT jak tam traktuje się protestujących. Czasem myślę, że mimo całej tej wiedzy o tym co się dzieje, jesteśmy bezsilni.

      1. zgadzam sie. to juz nie o kase chodzi to saom sociopaci. Ile mozesz mioec zoladkow zent sie najesc? ile domow? ile zlota? samochodow? materialsim tp droga do nikond. To sa psychopaci . Wsdzystke te guru ekonomicze to zciema. Przecieza to nie dziala. To tak jak bys poszedl do knajpy i ktos wyleje ci niechcoacy piwo na garniaka. OK 1 raz to wyppadek ale jak to ten ktos robi 2, 3. 10 raz to jest blad w systemie. To sa psychopaci. juz nie o kase chodzi.

      2. Jestem polak chociaz obywatestwo mam inne bo nie bede placil zus fiutom. Ale nie rozumiem dlaczego rodacy som tacy naiwni. Lykacie wszystko. Ja sie obudzilem tutaj jakies 15 lat temu. Kudzie co sie z wami zrobilo??? cipki na banerze? TVN? KRK? KRK to rak. ich interes nie jest polskim interesm.

    2. I to jest takie nasze typowe Polskie. Bo ja na razie mam jakos zyje. Co mnie obchodzi ten co kolo fajansu zyje? tylko ten co tam zyje nie tylko jest alkoholikiem ale mogll byc przedsiebiorcoam, ktrorego okradzionow yruchano. W liberalnym capitalismie nie ma malych przedsiebiorcow. Sa monopole. Bo liberalism jest dla najsilnieszych zlodzieji. Dzis on ale jest to cienka linia, za miesiac bedziesz ty. Taka prawda jest. Ludzie pierdolom od ruchach, partaich innych bzdetach. Jest to piekne naprawde. Szlachetne. Zadajcie sobie pytanie jak dlugo cie czeka od momentu gdzie na razie zyjesz, masz ciepl,o i miche do tego fajansu? dzis praca jest. potem oszcednosci ci pojda potem jest altanka i fajans. i nie ma nic to wspolnego z twoja inteligencjom, patriotyzmem. Taki syste. Na gorze dymaja tych na dole. I oni sie tez beda zabijac jak juz nic nie bedzie krasc. Bo na razie rzad to siega po wdowi grosz.. Bo jest bankrutem. I biedakiem ale biedakiem z niczym i z dlugami. Tak tu tez jest w USA trylko siem biedakom troche lepiej zyje.

     1. Historyczne trupy, komety koniec swiata som dobre ale gorzej jest jak twoje dzieci o miche wolaja. Masz wyksztalcenie i wszytko i nie mozesz. Bo ktos ci taki system narzucil z gory. Taka jest porawda. Nie dajcie sie w wala robic. dzis zyjesz masz cieplo , prace jutro fajans i altanka.

      1. tak aprops> gdzie jest klamca , grafoman jarek Kefir? chce tu go do sadu za kjlamstwa pozwac i koles nagle znikl. Kefir to cala ekipa. Ja m owie prawde i sie nie boje tego co mowie. Adres telfon moje dane sa dostepne. Nie dajcie sie w wala robic.

     2. Mizie lubie bo dobrze nadaje. Mialel zjazd z kefirem bo to sciemniacz , grafoman i agent. Kieruje ludzi w manowce. Nie dajcie sie dymac. W capitalismie jest bardzo krotka droga do fajansu. Przezylem to. Mialem straszna nedze. Ja i moja rodzina.Nie dajcie sie dymac.

      1. Na Cyprze zanim banki zamkkneli politycy i ich przydupasy kasiore przetransferowali. To samo bedzie PL tylko PL to nie Cypr bo gdyby tak bylo to wszyscy gecy, cypryjczycy, irlandczycy by sie to PL zwalili. Bo tam zielona wyspa. To nie zielona wyspa. To som ruchome piasaki. Bedzie dno jakiego nie widzieliscie. ja przezylem dno w usa w 2008 roku. Glodny zabije cie o kanapke, a palacz o szluga jak mu nie kopsniesz. Bo jak?
       Zabije pojdzie do pierdla, bedzie mial miche, opierunek i cieplo. Tak wyglada liberalny capitalism. Liberalny dla mieszczay bogatych, dla ciebie glod nedza syf. Wymarcie. Tak jest prawda. reszta to pierdzenie.

     3. Ludzie obudzcie sie. Tam bedzie niedlugo syf, kila glod. Glod na Urainie za Stalina to bedzie marzenie. Wszyscy wasi politycy gdzies sie ulotniom. Kase wzieli wy zostaniecie z kilom. Wszystkie te partie to zciema. Politycy kase odlozyli. Wy zostaniecie z calym sylem. Co M. Kowalski wam pomoize? hahaha. To natura tego syetemu. Capitalism to pijawka rabuje innych. Proste jak cep. Dajecie sie zwodzic pierdulami.

 6. Wiemy również, że w roku 1816 w Europie i Ameryce Północnej z powodu klęski nieurodzaju i głodu zmarło według szacunków około dwieście tysięcy osób.

  Nie można z całkowitą pewnością wskazać przyczyny zimna panującego w 1816 roku w wielu rejonach półkuli północnej. Rok ten należy jednak do okresu tzw. małej epoki lodowej, i chociaż klimatolodzy raczej nie podają przy jej opisie precyzyjnych dat, to jednak dość powszechnie zalicza się do niej okres od mniej więcej połowy trzynastego wieku do połowy wieku dziewiętnastego.

  Mała epoka lodowa trwała więc około 600 lat i miała – przynajmniej na północnej półkuli – klimat zdecydowanie bardziej zimny, niż w poprzedzającym ją okresie tzw. średniowiecznego optimum klimatycznego.

  Zapiski dotyczące pogody z tego okresu czasu mówią o szeregu następujących po sobie bardzo mroźnych zim, o mrozach w czasie lata, o nieurodzaju z powodu zimna i o klęskach głodu i zarazach. Istnieją opisy miesiąca maja, w którym mróz i głęboki śnieg uniemożliwiały nie tylko prace w polu, ale również podróże (Długosz), oraz zamarzania Bałtyku w zimie, podróży saniami do Szwecji i innych anomalii pogodowych i klimatycznych.

  Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt dwukrotnego przejścia po zamarzniętym Bałtyku armii szwedzkiej pod wodzą Karola Gustawa w czasie wojny duńsko –szwedzkiej w 1658 roku. Pierwszy raz armia szwedzka w sile 9000 jazdy, artylerii i 3000 piechoty przeszła po lodzie rankiem 9 lutego 1658 r. przez Mały Bełt na wyspę Fionię. Przeprawa była ryzykowna, gdyż słaby lód uginał się pod ogromnym ciężarem i wojska brnęły po kolana w wodzie. Drugi przemarsz – już po wcześniejszym zbadaniu drogi – nastąpił w dniu 15 lutego przez Wielki Bełt, wyspy Langeland i Lolland na Zelandię.

  Zimna pogoda w roku 1816 to według klimatologów skutek bardzo silnego rok wcześniej wybuchu wulkanu Tambora położonego na indonezyjskiej wyspie Sumbawa. 10 kwietnia 1815 roku doszło tam do największej chyba w czasach historycznych erupcji wulkanicznej, w czasie której do atmosfery przedostało się według szacunków od 100 do nawet 150 km³ popiołów, pyłów i bomb wulkanicznych. W jednej chwili wybuch spowodował całkowitą zagładę kilkunastotysięcznego „ludu Tambora” mieszkającego na wyspie (łącznie wskutek wybuchu i fal tsunami zginęło według szacunków około 117 ty. ludzi). Po wybuchu egipskie ciemności panowały przez trzy dni w promieniu kilkuset kilometrów od wyspy. O ogromnej sile wybuchu świadczy fakt, że bomby wulkaniczne o masie 5 kg znajdowano po erupcji w odległości 40 km od wulkanu. Pióropusz pyłów i gazów wulkanicznych dotarł do stratosfery – szacunki mówią, że nawet na wysokość do 100 km, rozprzestrzenił się w ciągu kilku miesięcy w górnych jej warstwach i spowodował w efekcie zmniejszenie ilości ciepła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi oraz zmiany klimatyczne. Skutkiem tych zmian jest właśnie „rok bez lata”.

  Większość naukowców uznaje, że mała epoka lodowa zakończyła się w połowie XIX wieku, ale niektórzy sądzą, że to dopiero obecne czasy, uznane za „globalne ocieplenie” są jej prawdziwym końcem i notowany obecnie wzrost temperatury w skali globalnej jest końcem poprzedniego zimniejszego okresu. Czy tak jest naprawdę, trudno to jednoznacznie określić.

  Gdyby dzisiaj rzeczywiście istniało coś, co nazywamy globalnym ociepleniem, to dalszy scenariusz wydarzeń byłby prawdopodobnie taki: zwiększone topnienie lodów na północnej półkuli powinno spowodować wzrost rocznej sumy opadów, w tym opadów śniegu. To z kolei zwiększy albedo – czyli intensywność odbijania promieni słonecznych od pokrytej śniegiem powierzchni i przyhamowanie ocieplenia w wyniku spadku temperatury powietrza.

  Możliwy jest jednak również scenariusz inny: wyrównanie temperatury wody morskiej w ciepłym prądzie Golfsztromie z temperaturą wód powierzchniowych Atlantyku otaczających ten prąd może spowodować znaczne osłabienie, lub w ogóle zanik tego prądu i wtedy w ciągu kilku lat powinniśmy mieć kolejną bardzo zimną epokę na ogrzewanej tym prądem Półkuli Północnej a być może nawet kolejne zlodowacenie. Takich scenariuszy klimatolodzy mają w zanadrzu jeszcze kilka. Przyroda prawdopodobnie wybierze jednak inny, napisany przez siebie. Nie wiemy jednak jaki. Wątpliwe jest tylko to, czy człowiek będzie miał na niego jakikolwiek wpływ, nawet emitując wielokrotnie więcej dwutlenku węgla niż robi to obecnie.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

loading...
loading...
LIVE AKTYWNY KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ
TRANSMISJA ZAKOŃCZONA
%d bloggers like this: