NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

kretyniejemy ?? – renesans kultu relikwii ……

Uzdrawiające źródełka, płaczące figury, cuda, – magiczna, ludowa pobożność zawsze była silna w polskim katolicyzmie. Dziś coraz mocniej wspiera ją oficjalny Kościół. Skutki uboczne laicyzacji?

 

 

Weź tego Janka, weź to białe, zabierz go, śmierdzi” – wyje demon, gdy egzorcysta ks. Maciej Gutmajer przepędza go skarpetką Jana Pawła II. Ksiądz wyjaśnia, że to świętość demonowi śmierdzi. Podobno papieska skarpetka była skuteczna przy egzorcyzmach jeszcze przed beatyfikacją. Teraz stała się relikwią. Jak setki związanych z Janem Pawłem rzeczy: buty, fragmenty szat, prześcieradeł, paciorki różańca. A przede wszystkim krew i włosy, czyli relikwie I stopnia. Jest jeszcze ukruszony ząb, którego dysponentem jest kard. Stanisław Dziwisz.
Krew, szaty i włosy

 

Można powiedzieć, że Polska skropiona jest krwią Jana Pawła II. To krew, którą lekarze pobrali do badań przed zabiegiem tracheotomii w ostatnich dniach życia papieża. Kard. Dziwisz, który otrzymał ją w dwóch ampułkach, opisuje, że jest to „płynna, w kolorze czerwonym, żywa krew Ojca Świętego”.

Takie relikwie ma już kilkadziesiąt parafii w Polsce. Są w Licheniu, Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, kaplicy św. Kingi w Wieliczce, we wszystkich dużych miastach, wielu średnich, a teraz trafiają do coraz mniejszych miejscowości: Hermęża, Węgrzyno, Oleśnia, Dasznica. Te, którym nie udało się dostać papieskiej krwi, starają się o włosy lub fragment szat. Prawdziwe relikwie powinny mieć certyfikat autentyczności. Na przykład włosy papieskie, które trafiły do Luzina na Pomorzu, mają zaświadczenie z opisem „Watykan. 10 X 2005 r. Włosy Ojca Świętego Jana Pawła II” i pieczątką Segreteria Particolare di Sua Santita.

Parafie mogą się także starać o to, żeby peregrynujące po diecezji relikwie je nawiedziły. Tego lata do Grabowa Królewskiego dotarł kawałek papieskiego ornatu, w którym odprawiał mszę podczas Wielkiego Tygodnia. Całą miejscowość ustrojono flagami i symbolami papieskimi; była msza polowa, połączona z czuwaniem, procesja, występy młodzieży, różaniec, a na koniec msza pożegnalna dla relikwii.

Takie imprezy ściągają tłumy. Dlatego każda polska parafia chce mieć choć kroplę krwi Jana Pawła II. A kard. Dziwisz hojnie ją rozdaje. W czasach, gdy spada uczestnictwo wiernych w niedzielnych mszach, każdy sposób, by ich zatrzymać, jest dobry. Krew papieża przyciąga wiernych skuteczniej niż jego encykliki.

Kult relikwii krytykowano już w średniowieczu jako bałwochwalcze i pogańskie praktyki. Jednak sobór trydencki w XVI w. zalecił czcić ciała świętych i potwierdził, że rzeczy do nich należące, a nawet otarte o ich ciała to także relikwie. Archaiczny i, wydawałoby się, nieprzystający do współczesności zwyczaj ożywił właśnie Jan Paweł II, beatyfikując i kanonizując masowo, na niespotykaną wcześniej skalę. Miało to być lekarstwo na sekularyzację i marginalizację wpływów Kościoła, zwłaszcza w zlaicyzowanej Europie. Sam zresztą był przez część wiernych traktowany jak żywa relikwia.

– Jan Paweł II grał na wielu nutach. Z jednej strony wspierał otwarty, inteligencki katolicyzm spod znaku „Tygodnika Powszechnego”, z drugiej ludową pobożność, w której pełnił funkcję figury magicznej – Figury, która sama idzie, a nie jest obnoszona. Nasz biały papież.

Kult papieskiej krwi w samym Kościele wywołał głosy krytyczne; że to postawa infantylna, anachroniczna, nieprzystająca do chrześcijańskiej koncepcji absolutu. Krakowski jezuita o. Krzysztof Mądel stwierdził, że jeśli ampułka z krwią stanie się relikwią, sięgniemy czasów średniowiecza i katolicyzmu magicznego. Ks. Grzegorz Ryś ostrzegał, że koncentracja na czci wobec relikwii, zamiast na papieskim nauczaniu, zmieni kult Jana Pawła II w karykaturę. Ale to nie oni nadają dziś ton polskiemu Kościołowi, tylko kard. Stanisław Dziwisz, który broni Krakowa przed powodzią za pomocą relikwii św. Stanisława, leczy Roberta Kubicę papieską krwią i zupełnie poważnie sugeruje, że Jan Paweł II pomógł obronić rzut karny w meczu z Rosjanami.
Kruszenie św. Faustyny

W średniowieczu ciała świętych dosłownie rozrywano na strzępy w chwilę po śmierci. Dziś odbywa się to w nieco bardziej cywilizowany sposób. Podczas ekshumacji ks. Jerzego Popiełuszki dwa lata temu nastąpiło „kanoniczne rozeznanie relikwii”. Pobrano kości nadgarstka i wyjęto ornat. Ich fragmenty są już w około 400 polskich parafiach.

Sporą popularnością cieszy się także św. Faustyna. Święta straciła już sporą część szkieletu, który z namaszczeniem rozkruszają siostry z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Produkują także relikwie III stopnia, pocierając o szkielet kawałki materiału. Można je potem kupić w przykościelnym sklepiku. To znaczy nie relikwie, bo handel nimi to grzech. Kupuje się broszurkę albo obrazek, do których materiał jest dołączany.

Zainteresowanie wyczuły także tabloidy. „Super Express” zamieszcza dotyczące relikwii porady: że znajdujący się w Łodzi kawałek kostki św. Kazimierza dodaje męskości i wigoru, kość głowy św. Teresy w Rybniku pomaga nieukom, dzieciom, co narozrabiają, nierobom, a także wzmaga namiętność małżeńskich pocałunków, a otarta skórka św. Joanny Beretty Moli w Kaliszu wspiera ubogie matki w zbiórce pieniędzy i wzbogaca seksualne życie małżeńskie.

Spora oferta relikwii dostępna jest na portalu Allegro. Niedrogo można dostać kopertę z płatkami róż, które zdobiły trumnę św. Rity, albo zmielone liście winorośli, która cudownie wyrosła z suchego kołka podlewanego przez świętą na polecenie przełożonej. Dostępne są medaliki z fragmentami sutanny Jana XXIII albo Piusa XII, medalik z kawałkiem drewna z podstawy, na której stała cudowna figura św. Anny. Ceny rzadko przekraczają 100 zł. Droższe są fragmenty odzieży grobowej. Cena wywoławcza kawałka habitu św. Katarzyny Labore czy szaty św. Jana Gabriela Perboyre to 350 zł. Ale już nitkę ze stuły św. Ojca Pio można nabyć za 90 zł.

– Poprzez fakt, że „Tygodnikowi Powszechnemu” udało się przetrwać w PRL, jego głos był nośny i można było odnosić wrażenie, że nurt inteligenckiego katolicyzmu jest w Polsce silny – zauważa Tadeusz Bartoś. – Okazuje się, że to nie była realna siła. Przyszła wolność i pokazała prawdziwe proporcje. Naprawdę mocny jest katolicyzm ludowy, zabobonny, magiczny.

Historia Polski także nasiąknięta jest realizmem magicznym, interpretowana poprzez symbole i nadprzyrodzone konteksty. Sukcesy militarne, takie jak obrona klasztoru jasnogórskiego, postrzegane są w kategoriach cudu. Zgodnie z mitem w bitwie warszawskiej 1920 r. o sukcesie nie zadecydował manewr oskrzydlający przeprowadzony przez Piłsudskiego i złamanie szyfrów wroga, ale nadprzyrodzona interwencja. Portal Fronda w ostatnią rocznicę opisywał, jak na niebie pojawiła się monumentalna postać, w otoczeniu husarii, która rozwianym płaszczem osłoniła Warszawę i śmiertelnie przeraziła bolszewików. „To Matka Pana uchroniła Warszawę i Polskę przed bolszewicką nawałą” – puentuje Fronda. Nie bez wpływu na takie postrzeganie polskiej historii była postawa kard. Stefana Wyszyńskiego, który bardzo wspierał ludową, maryjną pobożność

 

– Wszystko lepsze niż proboszcz siedzący w pustej parafii. Każdy sposób na przyciągnięcie ludzi jest dobry…….

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

One thought on “kretyniejemy ?? – renesans kultu relikwii ……

  1. Dobry tekst…. ale z jednym się nie zgodzę,Piłsudski, jak dla mnie to żaden bohater… Piłsudski, oprócz tego, że naród polski demoralizował, a państwo polskie, a wraz z nim wojsko polskie, dezorganizował, odegrał dwukrotnie wielką role historyczną. Mianowicie, po pierwsze w cza­sie pierwszej wojny światowej i tuż po niej działalnością swoją, opartą o Niemcy i przeciwstawiającą się znalezieniu się narodu polskiego w obozie alianckim, przeszkadzał odbu­dowaniu prawdziwej, niepodległej Polski.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: